Wyobraź sobie, że zapisujesz się na zajęcia języka obcego. Jesteś zadowolony i podekscytowany możliwością zdobycia kolejnych umiejętności. Na początku Twoja motywacja jest ogromna. Jednak z czasem zaczyna spadać i może Ci się wydawać, że nigdy nie dotrzesz do upragnionego celu. Czy można coś zrobić, aby utrzymać zaangażowanie na trochę dłużej? Odpowiedź jest prosta. Stań się współodpowiedzialny za proces uczenia się języka, wpływaj na jego kształt i wychodź z inicjatywą.

 

Twoje zaangażowanie właściwą ścieżką

 

Dużą rolę w nauce języka obcego odgrywa Twoje zaangażowanie w proces nabywania nowej umiejętności. Zapisanie się na zajęcia może Ci pomóc w osiągnięciu wyznaczonego celu. Jednak, nie dokona się to automatycznie, bez zaangażowania dodatkowych środków z Twojej strony. Powinieneś stać się osobą, która bierze czynny udział w zajęciach, dzieli się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami. Zawsze, kiedy chcesz dokonać jakiejś korekty, możesz porozmawiać z nauczycielem. Razem ustalicie czy jest to realne do wykonania.

Ponadto istnieje szereg zadań, które możesz realizować w czasie wolnym. Sprawi to, że nauka stanie się systematyczna, a przerwa między zajęciami nie będzie zbyt długa. Pozwoli Ci to również osiągnąć lepsze rezultaty.

Oto przykładowe elementy, które możesz wykonywać poza zajęciami:

 • CZYTANIE

  Czytaj jak najwięcej tekstów w języku obcym. Dzięki temu opanujesz nowe słownictwo oraz zobaczysz jak wiele udało Ci się nauczyć. Wybieraj najbardziej interesujące Cię tematy, ale od czasu do czasu sięgaj po zagadnienia z innego zakresu. W ten sposób Twój zasób słownictwa będzie się poszerzał w miarę równomiernie w różnych dziedzinach.

Więcej: http://lusitaniaagnieszkakin.pl/index.php/2018/08/06/zalety-wynikajace-z-czytania-tekstow-w-jezyku-obcym/

 • SŁUCHANIE

  Słuchaj radia lub podkastów. Zdecyduj się na wybór audycji, które poruszają interesujące Cię tematy. Jeżeli chcesz osłuchać się z melodią języka, lepiej wybierz programy, w których dużo się mówi. Jeśli, potrzebujesz chwili relaksu, wystarczy, że znajdziesz stację z audycją muzyczną. Możesz dodatkowo analizować słowa ulubionych piosenek.

 • PISANIE

  Zapisuj zdania lub twórz dłuższe teksty. Sprawi to, że wyrobisz w sobie nawyk wyrażania swoich myśli w języku obcym. Każde z ćwiczeń, jeżeli jest to konieczne możesz później skonsultować z nauczycielem. Pozwoli Ci to na wyłapanie błędów i wspomoże w pracowaniu nad poziomem tworzonych artykułów.

 • MÓWIENIE

  Jeżeli tylko masz szansę staraj się mówić w języku obcym. Pozwoli Ci to przełamać barierę przed kontaktami z obcokrajowcami. Jeśli natomiast nie jest to możliwe, to ćwicz jak najwięcej z nauczycielem.

 • GRAMATYKA

  Po zajęciach lub w ramach przygotowania do lekcji, możesz analizować reguły oraz wykonywać ćwiczenia gramatyczne. Pozwoli Ci to łatwiej budować całe zdania już na początku nauki. Trudniejsze zagadnienia możesz omówić wspólnie z nauczycielem i ćwiczyć pod jego kierownictwem.

 • OGLĄDANIE

  Oglądaj filmy, dokumenty, seriale lub też krótkie filmiki na Youtube. Część z nich pomoże Ci w opanowaniu języka potocznego, przydatnego w codziennej komunikacji. Z drugiej strony pozwoli Ci to, wczuć się w emocje odczuwane przez native’a speaker’a. Możesz robić to co on!

 • NAUKA SŁOWNICTWA

  Możesz uczyć się na różne sposoby, w tym wykorzystywać nowoczesne technologie. Możesz stosować fiszki, uczyć się słownictwa w kontekście lub przy pomocy skojarzeń.

 • WYKORZYSTAJ SWOJE PASJE

  Jeżeli lubisz coś robić, spróbuj o ile się da wykonywać daną rzecz wykorzystując język obcy. Będziesz mógł dzielić się swoimi zainteresowaniami na szerszym forum, a nawet poznać nowych ludzi.

 

Nauczyciel Twoim wsparciem

 

Nauczyciel jest osobą, która ma Cię wspomagać w nauce języka obcego. Jednak pamiętaj, że nie wykona on za Ciebie całej pracy. Jeżeli zależy Ci na szybkich postępach, to sam musisz się bardziej zaangażować.  Nauczyciel ma za zadanie między innymi:

 • PRZYGOTOWAĆ I PROWADZIĆ ZAJĘCIA

  Obejmuje to zarówno wybranie odpowiednich materiałów, przesłanie ich oraz organizację innych kwestii technicznych. W grę wchodzi również opracowanie konkretnej strategii.

 • WYJAŚNIAĆ

  Nauczyciel powinien tłumaczyć to, co niezrozumiałe, ale również rozwiewać wątpliwości językowe. Jeżeli coś Cię trapi, nie wahaj się zapytać. Zawsze możesz uzyskać dodatkowe informacje.

 • DOSTARCZAĆ WSKAZÓWEK

  Mogą one dotyczyć dodatkowych narzędzi, które możesz wykorzystać w procesie nauki. Wachlarz jest szeroki, począwszy od materiałów po rady w zakresie technik uczenia się.

 • BYĆ WSPARCIEM W WYZNACZENIU CELU

  Jeżeli sam nie zdecydowałeś, do czego właściwie potrzebny jest Ci język obcy, to możesz uzyskać poradę u nauczyciela. Może Ci również podzielić większy cel na zagadnienia pośrednie.

 • POMÓC W WYBORZE WŁAŚCIWEJ ŚCIEŻKI

  Razem z nauczycielem możecie opracować plan działania. Na przykład określić: jaki styl nauki preferujesz, czego chciałbyś się nauczyć w pierwszej kolejności i w jakim czasie chcesz opanować wybrane umiejętności.

 • BYĆ INSPIRACJĄ

  Gdy dopadają Cię trudne chwile w trakcie nauki albo potrzebujesz dodatkowej motywacji, nauczyciel zawsze będzie Cię wspierał i w miarę możliwości sugerował dodatkowe rozwiązania. Również jego zaangażowanie i pasja w przekazywaniu wiedzy mają znaczenie.

 • BYĆ POMOCNY NAWET WTEDY, GDY NIE PROWADZI ZAJĘĆ

  Jeżeli w przerwie między zajęciami nurtuje Cię jakieś zagadnienie i potrzebujesz wsparcia, nie bój się napisać do swego nauczyciela. Gdy tylko będzie miał czas z pewnością Ci pomoże.