„Minha pátria é a língua portuguesa”

F. Pessoa

 

Język portugalski (o português, a língua portuguesa) należy do grupy języków romańskich. Charakteryzuje się dużą różnorodnością, ze względu na fakt używania go na wielu kontynentach. Wyróżniamy dwa podstawowe warianty języka portugalskiego: wariant europejski (português europeu) oraz wariant brazylijski (português brasileiro). Ponadto, język ten jest stosowany w Afryce (Angola, Mozambik, Wyspy Zielonego Przylądka, Gwinea Bissau, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca) oraz Azji (Timor Wschodni, gdzie jest jednym z języków obok tetum).

Warianty języka portugalskiego różnią się od siebie przede wszystkim wymową oraz słownictwem. Jednakże możemy się również spotkać z odrębnością na tle gramatycznym. Poniżej chciałabym zaprezentować kilka przykładów:

1. autobus

autocarro (Portugal) – ônibus (Brasil) – machimbombo (Angola, Moçambique)

2. dużo

muito (Portugal) – bué (Angola)

3. super

fixe (Portugal) – legal (Brasil)

4. śniadanie

pequeno-almoço (Portugal) – café da manhã (Brasil)

5. robić w danym momencie (gramatyka)

estar a fazer (Portugal) – estar fazendo (Brasil)

 

Tym co decyduje o różnorodności portugalskiego obszaru językowego jest również bogactwo tradycji i kultury. Z Portugalią kojarzy się przede wszystkim muzyka fado (np. Ana Moura, Mariza, Madredeus), legendy, bacalhau, pastel de nata, vinho do Porto. Brazylia to w szczególności wszechobecna samba, związana z karnawałem w Rio de Janeiro, ale także capoeira, bossa nova.

Ucząc się języka portugalskiego warto sięgnąć również po utwory pisarzy portugalskojęzycznych. Godni polecenia są między innymi Fernando Pessoa, Pepetela, José Saramago, Mia Couto, Paulo Coelho. Jednak wybór jest znacznie szerszy, a w związku z tym każdy znajdzie coś dla siebie.

Mam nadzieję, że ta mała garść informacji wystarczy Wam jako zachęta do nauki tego pięknego języka oraz poszukiwania dodatkowych informacji na temat kultury Portugalii, Brazylii i pozostałych krajów portugalskojęzycznych.

Rozpocznijcie własną przygodę z językiem portugalskim i przekonajcie się, że warto się go uczyć!