Wiele osób zastanawia się codziennie nad podjęciem wyzwania związanego z nauką języków obcych. Jednak, często przekładają termin realizacji tego zadania ze względów osobistych lub zawodowych. Usprawiedliwiają się brakiem czasu lub też czekają na konkretną datę. Może to być początek Nowego Roku, kiedy na horyzoncie pojawia się wiele pomysłów, jak również okres wakacyjny czy też początek roku szkolnego. Wiele osób uważa również, że lepiej jest poczekać z rozpoczęciem nauki na początek kolejnego miesiąca. Każdy okres jest dobry, aby odwlec trochę nadejście wyznaczonego wcześniej terminu. Jednak, czy należy rzucać się na naukę natychmiast? W tym wpisie postaram się rozważyć za i przeciw, przedstawiając Wam konkretne argumenty. Rozpocznijmy od analizy sytuacji, w których lepiej jest zacząć naukę od razu.

 

„Zacznij działać już dziś”

 

1. Nauka języka jest wam niezbędna ze względów osobistych lub zawodowych

 

Znajomość języka obcego jest nam niezbędna nie tylko dla własnej satysfakcji, ale częściej ze względów natury zawodowej. Pragniemy uzyskać awans w pracy lub ubiegać się o nowe stanowisko, na którym wymagana jest umiejętność posługiwania się na przykład językiem angielskim. Coraz częściej decydujemy się również na wyjazd do pracy za granicę. W takim przypadku znajomość przynajmniej jednego języka obcego, najlepiej języka angielskiego, jest niezbędna. Zazwyczaj musimy posługiwać się również językiem lokalnym. W takiej sytuacji lepiej jest nie odkładać nauki na ostatnią chwilę. Nie jest łatwo opanować język obcy w ekspresowym tempie, a w wielu przypadkach jest to wręcz niewykonalne.

Dopracowanie umiejętności językowych może być również pomocne w przypadku wyjazdu na wymianę studencką (np. Socrates-Erasmus) lub studia za granicą. Sprawi to, że na miejscu będziecie czuć się dużo swobodniej i łatwiej wam będzie załatwić wiele spraw administracyjnych oraz zawierać nowe znajomości. Za tego rodzaju przygotowania, lepiej jest się zabrać z pewnym wyprzedzeniem. Zapewni wam to komfort nauki oraz sprawi, że lepiej przećwiczycie kwestie problemowe. Będziecie mieć szansę opanować bardziej specjalistyczne słownictwo przydatne w trakcie wykładów.

 

2. Jeżeli przygotowujecie się do egzaminu, ale nie chcecie tego robić na ostatnią chwilę

 

Sytuacją, która wymaga podjęcia szybszych działań jest również przygotowywanie się do egzaminu z języka obcego. Szczególnie w przypadku, kiedy mamy już wyznaczony konkretny termin. W grę wchodzą egzaminy kończące się uzyskaniem certyfikatu językowego na wybranym wcześniej poziomie. W przypadku języka angielskiego najwięcej osób podchodzi do FCE, CAE oraz CPE. Odpowiednikami w języku hiszpańskim są organizowane przez Instytut Cervantesa egzaminy DELE, a w języku portugalskim DIPLE, DAPLE oraz DUPLE. Ponadto naszym celem może być zdanie egzaminu maturalnego. Również w tym przypadku lepiej zacząć z pewnym wyprzedzeniem, tak aby udało się powtórzyć oraz przećwiczyć całość materiału.

Szczególnie dużego nakładu pracy wymaga przygotowanie się do poziomu zaawansowanego, gdzie trudność pod względem leksykalnym i gramatycznym wzrasta. Przed przystąpieniem do egzaminu mamy do wyboru dwie ścieżki. Możemy przygotowywać się samodzielnie lub pod kierunkiem nauczyciela. Będzie mógł służyć wsparciem w kwestii systematycznej organizacji zajęć oraz pomocą w zaplanowaniu omawianych zagadnień.

 

3. Jeżeli naprawdę chcecie nauczyć się danego języka

 

Nie zawsze uczymy się języka obcego w celu osiągnięcia wymiernych korzyści (np. finansowych). Czasami w wyniku naszych doświadczeń (np. wakacyjnych), chcemy go lepiej poznać lub rozpocząć naukę kompletnie od zera. W takiej sytuacji lepiej jest odnaleźć w sobie dodatkową motywację do nauki, a następnie przystąpić do realizacji swojego marzenia. Na początek można rozejrzeć się za kursem językowym lub w przypadku wyboru samodzielnej formy nauki, zaopatrzyć się w odpowiednie materiały pozwalające rozwijać zarówno słownictwo, jak i umiejętności gramatyczne. Dodatkowym wsparciem mogą być źródła dostępne w Internecie oraz pomoc rodzimych użytkowników języka.

Obecnie, przy bardzo urozmaiconej ofercie zajęć, naukę z nauczycielem możemy rozpocząć w każdym czasie. Sporo nauczających oferuje również kursy on-line, co eliminuje problem dojazdu na zajęcia. Dlatego nawet w przypadku języków mniej popularnych, których lekcje oferowane są przede wszystkim w dużych miastach, możecie zapisać się na kurs.

 

4. Jeżeli chcecie postawić na rozwój innych kompetencji

 

Współcześnie ciągły rozwój własnych kompetencji ma kluczowe znaczenie. Pozwala na poszerzenie horyzontów i zdobywanie nowych doświadczeń. Nauka języka obcego jest w tym przypadku świetnym pomysłem. Przydaje się w wielu dziedzinach życia, jak również opóźnia procesy utraty zdolności kognitywnych. Może być również świetną rozrywką w natłoku codziennych obowiązków.

Wyobraźmy ją sobie w formie codziennego treningu mentalnego, który zaowocuje już w początkowym okresie nauki, a później przyniesie jeszcze lepsze rezultaty. Dając satysfakcję z odniesionych sukcesów.

 

Nie możemy jednak zapominać, że pośpiech nie zawsze jest dobrym doradcą. Przyjrzyjmy się zatem sytuacjom, w których lepiej poczekać lub skorzystać z rozwiązań alternatywnych.

„Spiesz się powoli”

 

1. Chcecie nauczyć się kolejnego języka z tej samej rodziny

 

Jeżeli podobają wam się języki z danej rodziny (np. języki romańskie, germańskie czy słowiańskie) i uczycie się jednego z nich, to lepiej zaczekajcie z dodaniem do CV kolejnego. Przede wszystkim, gdy zaczniemy zbyt wcześnie znacznie wzrasta ryzyko tzw. transferu językowego. To znaczy, że z większym prawdopodobieństwem może dojść do sytuacji, gdy oba języki będą wam się mieszały pod względem słownictwa lub gramatyki. W konsekwencji nie opanujecie żadnego z nich na odpowiednim poziomie lub będziecie mówić z błędami (np. wplatając obce wyrazy). Dlatego też najlepiej jest odczekać pewien czas (np. do momentu, aż będziecie się w miarę swobodnie komunikować w pierwszym języku.)

 

2. Jeżeli musicie poświęcić więcej czasu nauce jednego języka

 

W przypadku, gdy musicie skupić się na nauce jednego języka (np. przygotowujecie się do matury), rozpoczynanie nauki kolejnego może nie być dobrym pomysłem. Zwłaszcza w przypadku, gdy macie jeszcze do nadrobienia zaległości. Zawsze można wrócić do pomysłu nauki innego języka trochę później, kiedy będziecie mieć więcej czasu i swobody. W przeciwnym wypadku niepotrzebnie będziecie się rozpraszać i stracicie wiele energii, a rezultaty osiągane w obu przypadkach okażą się niezadowalające.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy trzeba poprawić swoje umiejętności komunikacyjne w kontekście zawodowym. Lepiej skupić się na języku, który jest nam w danym momencie najbardziej potrzebny.

 

3. Macie ważne projekty do realizacji

 

Jeżeli zdajecie sobie sprawę, że nie uda wam się wygospodarować, ani chwili wolnego czasu na naukę języka, a chcecie się go nauczyć od podstaw, to może warto poczekać. Nauka języka obcego jest zadaniem, które wymaga systematyczności. Nie tylko w kontekście uczęszczania na zajęcia, ale również w przypadku samodzielnej pracy, którą należy wykonać. Przemyślcie swoją decyzję szczególnie w sytuacji, gdy myślicie o rozpoczęciu tradycyjnego kursu językowego w oparciu o stały grafik zajęć.

W przypadku braku czasu możesz postawić na rozwiązania alternatywne. Może nim być na przykład uzgodnienie elastycznego grafiku zajęć, jeżeli tylko odpowiada to osobie uczącej się oraz nauczycielowi. Ponadto, zawsze można podzielić naukę na mniejsze jednostki, a tym samym lepiej wpasować zajęcia w swój plan dnia.

 

4. Nie jesteście do końca pewni, jaki język chcecie wybrać

 

Jeżeli chcecie uczyć się języka obcego, ale nie możecie się na nic zdecydować, to warto na początku przemyśleć parę kwestii. Lepiej zastanowić się trochę dłużej, zanim zapadnie ostateczna decyzja. Powinien być to język, który będzie wam odpowiadał. Nie należy za bardzo sugerować się upodobaniami innych osób. Można oczywiście posłuchać sugestii oraz rozważyć wszystkie za i przeciw, ale ostateczna decyzja powinna mieć charakter samodzielny.

Natomiast, jeżeli koniecznie chcecie się uczyć nowego języka obcego, to istnieje możliwość zapoznania się z informacjami i źródłami na jego temat dostępnymi w Internecie. Pozwoli wam to zyskać ogólny obraz sytuacji. Ponadto zawsze możecie zapisać się na kilka lekcji i sprawdzić czy podoba wam się dany język.

 

5. Macie bzika na punkcie języków obcych

 

Jednym słowem fascynują was wszystkie języki obce. Warto się trochę powstrzymać, tak aby nie skomplikować sobie życia i nie wziąć zbyt wielu obowiązków na swoje barki. Lepiej przeanalizować, czy nie będzie korzystniej podszkolić się w językach już wcześniej poznanych. Co prawda postęp nie będzie tak bardzo widoczny, ale unikniecie natłoku informacji i obowiązków. Alternatywnym rozwiązaniem, może być odpowiednie rozplanowanie nauki kolejnego języka. Jeżeli nie jesteście w stanie się powstrzymać, to stwórzcie plan na każdy dzień tygodnia i nie rezygnujcie przy tym z innych przyjemności.