Wybór języka obcego, którego pragniesz się nauczyć nie zawsze jest prosty. Czasami jesteś do tego zmuszony przez zdarzenia mające miejsce w Twoim życiu. Dlatego, chcesz czy nie chcesz decydujesz się na jedyny słuszny wybór tj. język przydatny w pracy, życiu prywatnym lub w szkole.

Sytuacja zmienia się diametralnie w momencie, gdy zrozumiesz, że nikt nie może narzucić Ci swojej woli i jesteś w stanie zacząć uczyć się języka dla przyjemności. Nagle zaczynają pojawiać się nowe opcje do wyboru, a wiele ograniczeń po prostu znika. Co w konsekwencji buduje większe zaangażowanie i motywację oraz doprowadza Cię do osiągnięcia upragnionego celu.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu czy warto podjąć wyzwanie opanowania języków romańskich na wysokim poziomie. Nie od dziś wiadomo, że są bardzo interesujące i piękne, ale czy przydatne? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

 

Nauka języków romańskich – przekonaj się, że ten wybór Ci się opłaci

 

Kilka języków, wiele państw i kontynentów

Językami romańskimi posługują się miliony osób na całym świecie. Są one obecne na wielu kontynentach – Europa, Ameryka Północna i Południowa, Afryka oraz Azja. Oczywiście nie każdy z nich posiada taką samą „strefę wpływów”. Na przykład, w Ameryce Południowej dominuje język hiszpański, chociaż obecny w wielu różnych wariantach. Natomiast, w Afryce z łatwością spotkasz kraje, w których używa się francuskiego czy też portugalskiego. Także w tym przypadku, będą się one różnić od wariantów europejskich, ale to między innymi w tym objawia się całe bogactwo.

Ponadto, zarówno hiszpański jak i portugalski znajdują się w pierwszej dziesiątce pod względem liczby rodzimych użytkowników. Co buduje ich prestiż i znaczenia na arenie międzynarodowej. Chociaż nie zawsze przekłada się to na wynik poszczególnych firm czy gospodarek.

 

Języki romańskie – języki kultury

Każdy język powiązany jest konkretną kulturą. Jednak, we współczesnym świecie języki romańskie wyraźnie się wybijają. Możesz to dostrzec między innymi na przykładzie języka hiszpańskiego. Wiele piosenek napisanych w tym języku staje się przebojami popularnymi na całym świecie. Może więc warto zacząć uczyć się tego języka, aby dowiedzieć się o czym właściwie śpiewają wykonawcy.

Jeżeli preferujesz inny rodzaj muzyki, to możesz skierować się w stronę krajów portugalskojęzycznych. Czeka na ciebie muzyka fado, nieco melancholijna, będąca uosobieniem portugalskiej duszy, jak również brazylijska bossa nova lub samba.

Poza tym, możesz zyskać dostęp do całego szeregu książek, które nie zostały przetłumaczone na Twój język ojczysty. Pozwoli Ci to poszerzyć własne horyzonty lub zaznać przyjemności obcowania z literaturą na najwyższym światowym poziomie.

 

Duży wybór – morze możliwości

W przypadku języków romańskich zyskujesz szeroki wybór opcji w zależności od tego, jaki język Ci się najbardziej podoba i co lubisz. Począwszy od języków bardziej popularnych po niszowe oraz szeroki wachlarz wariantów. Można to podsumować znaną dewizą: „Dla każdego coś miłego”.

Wśród najczęściej wybieranych języków romańskich należą: francuski, hiszpański, portugalski oraz włoski. Niektóre z nich cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony uczniów. Natomiast inne wyrastają na „nowe gwiazdy” i zyskują rzesze zwolenników.

Jeżeli chcesz wybrać mniej utarte szlaki, to zdecyduj się na naukę języka katalońskiego, galisyjskiego, oksytańskiego czy też rumuńskiego. Z pewnością będziesz się dobrze bawić. Jedyną trudnością może być dotarcie do materiałów. Jednak, nie powinno Cię to powstrzymać przed rozpoczęciem nauki.

 

Podróżuj z całych sił

Kraje, w których używa się języków romańskich są kopalnią wspaniałych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tam wszystko. Począwszy od wielkich miast, które oferują niezapomniane wrażenia i pozwalają poznać miejsca, które znałeś tylko ze słyszenia. Aż po mniejsze miejscowości rzadziej odwiedzane przez turystów przepojone spokojem i pięknem otaczającej przyrody. Tylko od Ciebie zależy, którą opcję wybierzesz.

Jeśli jesteś pasjonatem sztuki to miasta Włoch, Francji, Hiszpanii oraz Portugalii będą dla Ciebie niezliczoną kuźnią pomysłów. Liczne muzea oraz zabytki architektury oferują wprost ogromną różnorodność stylów.

Znajdzie się również coś dla miłośników kuchni. W każdym z państw czekają niespotykane doświadczenia kulinarne oraz potrawy, których nie zapomnisz i będziesz chciał do nich wrócić.

 

Wspaniała atmosfera i wspaniali ludzie

Nauka języka to świetna okazja na zawieranie nowych znajomości. Znając, któryś z języków romańskich zwiększasz swoje szanse. Zawsze lepiej jest się posługiwać językiem kraju, do którego się udajemy. Okazuje się, że ludzie wydają się wtedy bardziej ciepli i serdeczni, a otaczający nas świat wcale nie taki groźny i nieznany.

Oczywiście możliwość bliższego poznania mieszkańców, pojawia się z chwilą, gdy przyjeżdżamy na dłużej. Ale dobre wspomnienia możemy przywieźć nawet z krótkich wakacji.

 

Możliwości edukacyjne i zawodowe

Jeśli jesteś osobą, która nie boi się wyzwań, to możesz wyjechać na studia, zapisać się na kurs zawodowy lub podjąć pracę za granicą. Istnieje wiele programów, które Ci w tym pomogą. Dzięki takiej przygodzie zyskasz nowe doświadczenia. Co prawda w wielu krajach południowej Europy czy też w Ameryce Południowej nie jest łatwo znaleźć pracę. Jednak nie oznacza to wcale, że nie powinieneś spróbować. Wszystko zależy od tego, jaki zawód wykonujesz. Jeśli możesz pracować zdalnie, to właściwie większość trudności nie będzie Cię dotyczyć.

 

Jeżeli masz ochotę na większą dawkę wiadomości językowych i kulturowych, odwiedź stronę Lusitanii na FB lub śledź wpisy na Instagramie.